Poctivě naplnit náš program – Karlovarská občanská alternativa

Poctivě naplnit náš program

Lídrem kandidátky KOA je Michaela Tůmová

Hnutí Karlovarská občanská alternativa (KOA) stálo po dvě volební období v čele Karlových Varů. V tom končícím se ovšem jeho zastupitelé museli přemístit do opozičních lavic. Dostat se znovu na výsluní komunální politiky má hnutí pomoct kandidátka, v jejímž čele stojí Michaela Tůmová.

Věříte, že hnutí ve své současné podobě má potenciál na to vrátit se do vedení Karlových Varů?
Potenciál má. Otázka je, jestli naši dosavadní práci ocení voliči a dostaneme tolik hlasů, abychom vyhráli.

Když se kdokoliv podívá na váš program, je zpracovaný doslova od A do Ž, Alžbětinými lázněmi počínaje a životním prostředím konče.
To byl úmysl. Nepreferujeme žádný bod, proto abecední řazení. Myslíme si, že všechny body jsou důležité a je potřeba usilovat o jejich naplnění. Myslím si, že letos napříč stranami není žádné téma, které by vysloveně rezonovalo.

Ani taková témata, jako je drastický úbytek návštěvníků či ekonomická situace města?
Nemyslím si, že by zrovna toto rezonovalo. Špatně na tom v tomto ohledu budeme všichni v celé republice. Jde spíš o to, abychom si to všichni uvědomili a podle toho se i chovali. A že momentálně nebudou hotely asi úplně naplněné? Tomu se musí jejich provozovatelé přizpůsobit svou nabídkou. Nepřáli bychom si, aby se město, které vstoupilo do UNESCO, stalo wellnessovou destinací. Lázeňství musíme alespoň v nějaké míře zachovat. Právě lázeňství je totiž důvodem, proč jsme se do UNESCO dostali. Bude to určitě trvat. Je určitě i na městě a na kraji, aby v tomto ohledu společně tlačily na vládu. Preferovat lázeňské pobyty v našich třech významných lázeňských městech.

Žádný z bodů, které máte v programu, není preferenční. Je ale nějaký, který je vašemu srdci nejbližší?
Už před osmi lety jsem byla členkou majetkové komise. Nahlédla jsem pod pokličku správy majetku. Tak, jak se s ním zachází, není podle mého správné. Nepřistupujeme k němu koncepčně. Neopravujeme ho koncepčně, nepronajímáme ho koncepčně… Pro mě je městský majetek dost důležitý i v tom, že jak je prezentován, ovlivňuje i vhled na to, jak se město chová k lidem, kteří tu žijí. Veřejný majetek ukazuje, jak město žije. Zatím se mi to nelíbí. Ale není to otázka čtyř let. Politici by se na tento problém měli podle mého více zaměřit a zcela překopat systém správy majetku tak, aby fungoval lépe. K tomu by mohla napomoct kooperace s Kanceláří architektury města. Aby se připravovaly smysluplné projekty. Teď je například vypsán dotační titul na opravy knihoven. A my bychom je opravit chtěli! Ale nemáme nic připraveného. Měl by být připravený koncepční projekt, který by se i díky dotacím postupně realizoval.

Klesá počet návštěvníků i obyvatel města, což s sebou ponese méně peněz z rozpočtového určení daní. Bude za této situace složité udržet financování města s vyrovnaným rozpočtem?
Základem je chtít udržet vyrovnaný rozpočet. Tak se prostě hospodaří. Nemůžete si stále jen půjčovat, protože pak město stále zadlužujete. Co se týká úbytku obyvatel: mnohdy nejdou daleko, stěhují se do okolních měst. Karlovy Vary ale mají potenciál nalákat mnoho mladých rodin.

Zdroj: 5plus2, 26.8.2022