Primátorův náměstek se ujal nechtěných obrazů, vystaví je na radnici – Karlovarská občanská alternativa

Primátorův náměstek se ujal nechtěných obrazů, vystaví je na radnici

Netradiční výpůjčku má na svých bedrech náměstek karlovarského primátora pro kulturu Jiří Klsák. Zodpovídá za dva velkoplošné obrazy, které doposud visely v Lázních III. Budovu vysoudilo město před třemi lety, prodalo ji firmě Veso a obrazy v ní jaksi zbyly.

„Jsou velké zhruba tři a půl krát 1,4 metru. Zájem jsem o ně projevil proto, že je chci vystavit v pátém patře magistrátu. Vyřešili jsme to právě výpůjčkou a beru tím na sebe veškeré riziko. To znamená, že když je někdo rozřeže nebo postříká, zaplatím to já, já si také zařídím, aby se do pátého patra dostaly,“ popsal.

Obrazy podle něj rozhodně nejsou výjevy z katedrály v Albi, nýbrž dva pohledy na Karlovy Vary z padesátých let. První zachycuje jejich podobu při pohledu z Petrovy výšiny dolů na Divadelní a Kostelní náměstí, druhý zase pohled z Vyhlídky zhruba na Mlýnskou kolonádu a její nejbližší okolí.

Jiří Klsák věří, že poté, co mu kolegové radní výpůjčku povolili, podaří se mu obrazy dopravit do jejich nového domova co nejdříve. Podle primátorova náměstka Michala Riška měly obrazy připadnout radničnímu odboru, jenomže tím pádem by skončily ve skladu, což je podle úředníků škoda.
„Snažili jsme se je panu Klsákovi lehce nabídnout, protože odbor majetku s nimi nemůže dělat nic jiného, než je uložit. Podle našeho názoru by ale měly někde viset a na někoho působit,“ prozradil.

Velkoplošné obrazy, za které nese odpovědnost Jiří Klsák, nejsou jediné, které radnici po prodeji budovy připadly.
„Existují ještě další, které mají různou hodnotu. Budeme k nim přistupovat podle toho, jak se domluvíme s odborem kultury. O některé možná projeví zájem galerie, u některých může dojít k tomu, že se prodají v aukci. Jak jsem se dozvěděl, tak jsou mezi nimi i díla, která mají jen cenu rámu,“ řekl Michal Riško.

Jiří Klsák samozřejmě počítá s tím, že jednou bude muset velkoplošné obrazy vrátit. „V okamžiku, kdy budu na radnici končit a dozvím se to v nějakém předstihu, postarám se o to, aby se vrátily odboru majetku,“ ujistil.

V Lázních III podle něj zůstaly už pouze věci, které jsou nepřemístitelné, nebo k budově jednoduše patří. Naproti vstupu tak i dál vítá návštěvníky Dvořákova busta, jednu ze stěn stále zdobí a zdobit bude reliéf Karla IV. Vedení radnice bere připomínky obou slavných osobností jako dar, což v současné době s majitelem budovy také řeší.

idnes.cz 21.6.2015
Autor: Jana Plechatá
foto: Václav Šlauf, MAFRA