Oprava Císařských lázní se prodraží, stát má téměř 830 milonů – Karlovarská občanská alternativa

Oprava Císařských lázní se prodraží, stát má téměř 830 milonů

Oprava Císařských lázní v Karlových Varech by měla stát téměř 830 milionů korun namísto původních 586 miliony, se kterými odhad počítal. Krajští zastupitelé rozhodli, že do zakázky i přesto půjdou. Z původní 11 firem, které si stavbu prohédli, jich podalo konkrétní nabídku pouze 4 z nich.

Rozdíl nákladů by ale mohl částečně pokrýt vyšší dotací stát, paní hejtmanka uvedla, že má písemný příslib ministryně financí, že kromě 250 milionů už schválené podpory dostane kraj dalších 150 milionů korun.

Zadávací řízení na obnovu Císařských lázní už se ale jednou částečně uskutečnilo. Stálo za ním zájmové sdružení právnických osob Císařské lázně, jehož členy byl kraj a Karlovy Vary. A právě tenhle moment se neobešel bez okomentování.

Informační embargo?

Na popud připomínek bývalého hejtmana JUDr. Martina Havla a Miloslava Čermák (oba ČSSD) byla nakonec z materiálu vypuštěna věta o zahájení zadávací zřízení na zhotovitele stavby z června 2016, aniž by Karlovarský kraj disponoval projektovou dokumentací a nebylo zřejmé, co je předmětem. Martin Havel k tomu řekl, že mu to připadá jednak logicky nesmyslné a navíc ví, že předmětem zakázky byla výstavba Císařských lázní v tehdejším pojetí. „Ta projektová dokumentace existovala, měl jsem jím v ruce já i moji kolegové,“ řekl bývalý hejtman.

Paní hejtmanka se v odpovědi snažila vysvětlit důvody úředníků k vložení této věty a mimojiné uvedla, že v roce 2016 existoval na krajském úřadě cosi jako „informační embargo“ na Císařské lázně a že se k informacím o projektu nedalo dostat. „Žádné informační embargo nebylo,“ oponoval Petr Zahradníček (TOP09) a dodal, že si dobře pamatuje, že bylo dvakrát odpoledne projednávání se všemi zastupiteli. „Byli jsme tam tehdy pouze my a paní Valjentová. Zbytek zastupitelstva se toho nezúčastnil,“ dodal.

Jediná možná cesta k opravě lázní

„Zaplaťpánbůh, že se začne. Ale nikdo už mi nevezme přesvědčení, že jsme tím, že se zrušil původní tendr, který byl podle mě v pořádku, přišli asi o 200 milionů korun tím, jak se změnila situace na stavebním trhu,“ komentoval rozhodnutí krajského zastupitelstva Petr Kulhánek.

Pozitivní zprávou podle Petr Kulhánka (KOA) ale je, že rozhodnutí zastupitelstva bylo téměř jednomyslné. Pachuť razantního prodražení revitalizace a ztráty cenných 3 let však i nadále zůstává. „Jsem přesvědčen, že tendr z roku 2016, kde se kvalifikovalo 7 uchazečů a byli připraveni podat nabídky, byl zcela v pořádku a přinesl by cenu odrážející tehdejší situaci na stavebním trhu. Bylo nerozvážností a chybou tehdy nového vedení kraje tuto regulérní soutěž zrušit a celý proces, kde postupoval ve shodě kraj, město i stát, o léta prodloužit a bohužel také prodražit.“

To je však podle bývalého primátora Karlových Varů minulost, usnesení proto podpořil jako jedinou možnou cestu k opraveným lázním. „I s vědomím, že ‚vícenáklady‘ budou pokryty také s pomocí státu, jak písemně zastupitelům potvrdila ministryně financí,“ dodal Kulhánek.

Současný projekt rekonstrukce počítá jen s opravou původní části objektu. Vestavbu koncertního sálu tak, aby nezasáhla do památkově cenných částí objektu, by mělo nad rámec už slíbených 100 milionů korun financovat město Karlovy Vary. Podle usnesení zastupitelstva by na to mělo jít 150 milionů korun.

Autor: Petr Slezák