Územní plán Karlových Varů opět neprošel, projektanti ho musí opravit – Karlovarská občanská alternativa

Územní plán Karlových Varů opět neprošel, projektanti ho musí opravit

Dlouho očekávaný nový územní plán Karlových Varů vázne. Krajský úřad odmítl jeho návrh kvůli nedostatkům. Opakovaně totiž nesplňoval některé požadavky právních předpisů na formální i věcný obsah. Dokument je přitom zásadní pro budoucí investory.

Krajský úřad územnímu plánu vyčetl nenávaznost na území sousedních obcí, nesoulad s nadřazenou dokumentací a formální nedostatky obsahu dokumentace.

„Z tohoto důvodu nelze dle stavebního zákona pokračovat v pořizování územního plánu, konkrétně předložit návrh územního plánu k veřejnému projednání,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Nyní je podle ní nezbytné, aby projektanti návrh opravili a takzvaný pořizovatel dokumentaci zkontroloval a obrátil se na krajský úřad kvůli potvrzení o odstranění nedostatků. Teprve pak může magistrát s územním plánem pokračovat.

Podle primátorova náměstka pro investice Čestmíra Bruštíka (Volní) udělala končící karlovarská koalice kvůli novému územnímu plánu maximum možného.

„Snažili jsme se tento úkol splnit. Byl na to i pověřený zastupitel pan Bursík a skupina odborníků, kteří na územním plánu dělali. Byl teoreticky dodělaný až do veřejného projednání, které mělo být teď na jaře,“ řekl.

Pokud by podle něj vše klapalo, mohly mít Karlovy Vary schválený územní plán v roce 2019.

Experti dostali od města už 4,5 milionu korun

O tom, že se bude na územním plánu podílet expertní skupina, rozhodla městská rada. Skupina vznikla v prosinci 2014 jako čtyřčlenná, od července 2015 přibyl pátý expert.

„Členům pracovní skupiny byla stanovena odměna ve výši 20 tisíc korun měsíčně s povinností každý měsíc vykazovat odvedenou práci,“ uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Náklady na činnost skupiny jsou tedy za tři a půl roku 4,5 milionu korun. Původně měla skončit v roce 2015. Když se ale ukázalo, že rok na projednání návrhu územního plánu nestačí, prodloužila se její existence do konce června 2018. Poté ji nahradila nově vzniklá Kancelář architektury města. Ta je příspěvkovou organizací.

Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) odvedla celá expertní skupina maximální kus práce. I on souhlasí s Čestmírem Bruštíkem v tom, že dosluhující koalice udělala pro vznik dokumentu maximum.

„Nikdo nedokázal předvídat – a to nemyslím pouze politiky, ale i odborné složky, že územní plán bude tak komplikovaný na projednání, protože se tam tříští jak zájmy města, tak soukromých vlastníků pozemků a úřadů státní správy, což bylo daleko komplikovanější, než si kdo dovedl představit, a celý ten proces nabral zpoždění,“ vysvětlil.

Zároveň doplnil, že zpracovatel nyní dodá čistopis se všemi úpravami a ten pak zamíří na krajský úřad. Na veřejné projednání by tak podle něj mohlo dojít během podzimu.

Je to taky trošičku o laxnosti, říká zastupitel

Zastupitel za ODS Petr Bursík, který je nominovaný coby nový primátorčin náměstek pro investice, řekl, že nemá o věci od rozpuštění skupiny aktuální informace. „Se mnou Úřad územního plánování nekomunikuje,“ uvedl.

Poslední informací, kterou dostal během setkání s primátorem a ředitelem Kanceláře architektury města Petrem Kroppem, podle něj bylo, že upravený čistopis územního plánu půjde na krajský úřad 25. září, což se nestalo.

„Osobně si myslím, že územní plán je složitý a komplikovaný dokument, ale je to taky trošičku o laxnosti Úřadu územního plánování,“ uvedl s tím, že skupina pro územní plán byla trochu nenáviděná, protože představovala biřice, který všechny honil. Zároveň dodal, že jediným člověkem z vedení města, který měl o územní plán zájem, byl primátor.

Z nové koalice, na které se minulý týden dohodlo hnutí ANO, hnutí Karlovaráci a ODS, se k novému územnímu plánu přihlásili Karlovaráci.

„Domlouvali jsme se, že dokončení územního plánu je jednou z priorit celé koalice. Jako Karlovaráci máme v gesci obory, které s územním plánem souvisejí, a vzhledem k tomu, že pan Bursík už ho měl na starosti dost dlouho, tak si myslím, že je na čase změna,“ uvedla Hana Zemanová, která je nominovaná na primátorčinu náměstkyni pro majetek.

Žádost o stanovisko ke karlovarskému územnímu plánu dostal krajský úřad letos v lednu, žádost týkající se potvrzení o odstranění nedostatků mu přišla v červenci. Podle stavebního zákona platí současný územní plán do konce roku 2022.

„Do té doby je nanejvýš vhodné územní plán města nahradit územním plánem novým,“ uvedla Jana Pavlíková. Zároveň dodala, že krajský úřad je připravený poskytovat magistrátu kvůli dokončení územního plánu metodickou pomoc.

vary.idnes.cz – 23.10.2018
Autor: Jana Plechatá